Rozwijane menu

wtorek, 19 maja 2015

Wpływ niedoczynności tarczycy na masę ciała - fakty i mity.


Zachorowalność na niedoczynność tarczycy jak i otyłość ciągle wzrasta. Stąd też zdarza się, że występują one jednocześnie u jednej osoby. Często taki pacjent, jak i lekarz, od razu przyjmuje, że odpowiedzialność za otyłość ponosi choroba. Czy słusznie?


Poznajmy fakty.

To prawda, że niedoczynność tarczycy może być przyczyną pewnego przyrostu masy ciała. Związane jest to z obniżeniem podstawowej przemiany materii (PPM) chorego, co skutkuje spalaniem na co dzień mniejszej ilości kalorii w porównaniu do okresu przed chorobą. Przy jednoczesnym braku odpowiedniej modyfikacji w ilości spożywanego pożywienia niedoczynność może, więc skutkować gromadzeniem zbędnych kilogramów.

Jednak muszę podkreślić, że zwykle zmniejszenie PPM nie jest bardzo drastyczne, a tym samym prowadzi do niewielkich zmian w masie ciała. Dodatkowo często jej wzrost u osób chorujących na niedoczynność tarczycy nie wynika z gromadzenia się tłuszczu, a głównie z zatrzymania wody i soli w organizmie. Wiąże się to najczęściej z przyrostem rzędu 5-10 kg, w zależności od ciężkości schorzenia.

Zmiany masy ciała po włączeniu leków.

Jak już wspomniałam większość nadwagi u osób z niedoczynnością tarczycy wynika z nagromadzenia się wody i soli. Z tego powodu same leki powodują niewielki spadek masy ciała, który zazwyczaj jest mniejszy niż 10% wyjściowej masy. Ponadto należy pamiętać, że niedoczynność rozwija się często w ciągu dłuższego okresu czasu. Nie można, więc spodziewać się spektakularnych efektów w wyniku stosowania samej farmakoterapii.

Jeśli leki spowodują ustąpienie wszystkich objawów choroby z wyjątkiem nadwagi można stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że nie była ona wynikiem niedoczynności. Dzieje się tak w przypadku około 48% chorych. Błędem jest myślenie, że im większa dawka leków (hormonów tarczycy), tym większa liczba utraconych kilogramów. Dodatkowo takie postępowanie może doprowadzić do zaburzeń metabolicznych.

Optymistyczną wiadomością jest jednak to, że pacjent o farmakologicznie ustabilizowanym stężeniu hormonów tarczycy jest zdolny do utraty masy ciała w takim samym stopniu jak osoba zdrowa, przy pomocy odpowiedniej diety i aktywności fizycznej!


BIBLIOGRAFIA:
  1. Thyroid and weight. American Thyroid AssociationLINK
  2. Lewiński A, Smyczyńska J, Hilczer M. Nadczynność i niedoczynność tarczycy - przyczyny, rozpoznanie  i leczenie. Przew Lek 2002; 10: 52-62.  LINK
  3. Does treatment of  hypothyroidism lead to weight loss. American Thyroid Association 2013 LINK
  4. Fotografia - pixabay.com/mojzagrebinfo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz