Czy indyk ma mniej kalorii niż kurczak

Indyk często polecany jest w dietach odchudzających, bo ma mniej kalorii niż kurczak czy inne rodzaje mięs.

To prawda, indyk jest mniej kaloryczny, ale to nie wyklucza jedzenia innych mięs jeśli chcesz schudnąć. Tak naprawdę przy dobrym zbilansowaniu diety można do niej dodać nawet bardziej tłuste mięso, typu wieprzowina (oczywiście przy wzięciu pod uwagę nie tylko kaloryczności, ale również zawartości pozostałych składników) - wszystko jest kwestią odpowiednich proporcji.

A w porównaniu do kurczaka różnica w kaloryczności indyka nie jest duża. W porcji 100 g to tylko 15 kcal, w 200g to 30 kcal mniej.

Co ma więcej białka - kurczak czy indyk?

Indyk zawiera mniej białka, co może być zarówno plusem (np. dla osób z chorobami nerek, które muszą ograniczać białko), jak i minusem (np. dla osób ćwiczących siłowo). Nie oznacza to, że kurczak jest zawsze niedozwolony dla osób z niewydolnością nerek, a indyk dla osób chcących zwiększyć swoją masę ciała/mięśniową.

Czy indyk jest chudszy niż kurczak?

Kurczak ma za to prawie 2 razy więcej tłuszczu niż indyk. Więcej jest w nim również kwasów omega-6 o działaniu prozapalnym (0,3 g vs 0,1 g) i cholesterolu. Jednak nadal, oba mięsa zaliczamy do tzw. chudych rodzajów mięs.


Czy mięso z indyka jest bardziej wartościowe?

Zawartość składników mineralnych i witamin w obu mięsach jest przybliżona. W kurczaku jest zdecydowanie więcej niacyny, czyli witaminy PP (12,4 vs 4,9 mg). W indyku natomiast jest więcej potasu (460 mg vs 385 mg) i cynku (0,8 mg vs 0,5 mg). Dlatego zawsze zachęcam do różnorodności, zamiast skupiania się na ograniczonej ilości produktów.

Podsumowanie

Z obserwacji moich podopiecznych mogę powiedzieć, że na ich talerzach częściej króluje kurczak niż indyk. Zachęcam wtedy do wprowadzenia większej różnorodności (oprócz tego, że zwracam uwagę na ograniczenie całkowitej ilości spożywanego mięsa, na rzecz ryb, produktów mlecznych, jaj i strączków).

Jeśli jednak nie lubisz indyka lub kurczaka to też w porządku. Ich wartość odżywcza jest zbliżona, więc jeden można zastąpić drugim.

A jak jest u Ciebie? Co wybierasz częściej, kurczaka czy indyka? Dlaczego?

Brak komentarzy