Czy aktywność fizyczna może być niebezpieczna w czasie ciąży?
Nie potwierdzono, aby aktywność w ciąży zwiększała ryzyko urodzenia dziecka o małej masie urodzeniowej, przedwczesnego porodu czy poronienia. Jednak musi ona spełniać kilka warunków o czym przeczytasz poniżej.
Jakie korzyści daje aktywność fizyczna w ciąży?
Umiarkowany wysiłek fizyczny w trakcie ciąży:
- Wpływa pozytywnie na ogólny stan zdrowia kobiety, poprawiając sprawność układu sercowo-oddechowego, chroni przed cukrzycą typu 2, otyłością, nadciśnieniem i chorobą wieńcową.
- Pomaga utrzymać prawidłowe przyrosty masy ciała - w ciąży łatwo o nagromadzenie zbędnych kilogramów, a jednocześnie dieta odchudzająca nie jest wskazana w tym stanie ze względu na ryzyko niedoborów pokarmowych.
- Zwiększa tolerancję wysiłku podczas porodu, dzięki czemu kobieta odzyskuje szybciej sprawność fizyczną i psychiczną po rozwiązaniu ciąży.
- Zmniejsza ryzyko (prawdopodobnie) niektórych komplikacji ciążowych, np. stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciężarnych, jak wynika z niektórych badań.
- Skraca czas trwania porodu (prawdopodobnie).
- Zwiększa prawdopodobieństwo udanego porodu drogami natury.
- Wpływa na lepsze oceny noworodka w skali Apgar.
Rola aktywności fizycznej w czasie karmienia piersią.
Wysiłek fizyczny uznawany jest za "poprawiacz" humoru. Ma to szczególne znaczenie dla kobiet, które urodziły dziecko, ponieważ może mieć udział w zapobieganiu depresji poporodowej. Kolejną korzyścią z jej wdrożenia w okresie laktacji jest fakt, że sprzyja utrzymaniu lub powrotowi do masy ciała sprzed ciąży, jeśli połączona jest z odpowiednią dietą. Natomiast obawy przed wpływem aktywności na ilość i skład pokarmu oraz na przyrosty masy ciała niemowlęcia są nieuzasadnione.
Zasady wprowadzania/kontynuacji aktywności fizycznej.
Zawsze należy z lekarzem prowadzącym ciążę skonsultować kontynuowanie dotychczasowej aktywności fizycznej oraz jej ewentualne wprowadzenie w trakcie ciąży. Kobieta powinna być zdrowa, a ciąża nie może być zagrożona - nie mogą istnieć żadne przeciwwskazania do wysiłku fizycznego. Jeśli oba warunki są spełnione należy zwrócić uwagę na tryb życia sprzed ciąży:
- Kobieta, która wcześniej nie ćwiczyła intensywnie lub nie była bardzo aktywna w ciągu dnia nie powinna nagle i gwałtownie w czasie ciąży zwiększać poziomu aktywności. Jednak wysiłek fizyczny nie jest całkowicie przeciwwskazany. Takie kobiety w czasie ciąży i w okresie po niej mogą wykonywać wysiłek aerobowy o umiarkowanej intensywności, co najmniej przez 150 minut w ciągu tygodnia. Najlepiej jeśli ta aktywność jest rozłożona na cały tydzień (regularna). Wysiłek aerobowy to np. bieganie, jazda na rowerze, pływanie.
- Kobieta, która była bardzo aktywna w ciągu dnia lub była aktywna fizycznie, a aktywność ta była intensywna i aerobowa, może kontynuować aktywność w ciąży i w okresie po niej. Konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem czy konkretny wysiłek fizyczny nie zaszkodzi dziecku.
Intensywność. Kobiety wprowadzające aktywność w ciąży powinny zwiększać ją stopniowo, a jej maksymalny poziom to 60-70% maksymalnego tętna (umiarkowana intensywność, lekka zadyszka). Natomiast kobiety kontynuujące aktywność sprzed ciąży w zasadzie nie muszą gwałtownie zmniejszać intensywności treningów, jeśli są zdrowe i konsultowały się z lekarzem. Maksymalnie powinna ona wynosić 70-80% maksymalnego tętna.
Tętno maksymalne = 220 - wiek
Czas trwania. Jednorazowo wysiłek fizyczny powinien trwać optymalnie 30 minut i nie powinien przekraczać 45 minut. Takie ograniczenie wynika z faktu, że temperatura ciała kobiety ciężarnej nie powinna nadmiernie się podnosić, ponieważ może to stanowić zagrożenie dla płodu. Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, wykonywana w warunkach komfortu cieplnego (ani ciepło, ani zimno) przez 30 minut podnosi temperaturę ciała kobiety ciężarnej tylko o 1,5 oC i nie jest niebezpieczna.
Bilans energetyczny. Sama ciąża zwiększa zapotrzebowanie kaloryczne w drugim i trzecim trymestrze (podobnie laktacja). Dodatkowy wysiłek fizyczny również podnosi potrzeby organizmu na energię (kalorie), dlatego ważne jest, aby jego czas i intensywność nie przekraczały zalecanych poziomów. Niedostateczne spożycie kalorii w ciąży może wiązać się z małą masą urodzeniową noworodka oraz zaburzeniami jego rozwoju.
Jakie są przeciwwskazania do aktywności fizycznej?
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania wysiłku fizycznego są przede wszystkim choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz wcześniejsze powikłania ciąży w historii medycznej kobiety. Wśród względnych przeciwwskazań wymienia się otyłość, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, zaburzenia rytmu serca, choroby tarczycy oraz zapalenie oskrzeli.
Ćwiczenia zalecane i niewskazane.
Należy unikać sportów, które mogą powodować urazy lub kontuzje, tj. jazda konna, koszykówka, piłka nożna, jazda na nartach. Ćwiczenia nie mogą być zbyt obciążające. Przeciwwskazane są również nurkowanie, ćwiczenia wykonywane w pozycji na wznak oraz ćwiczenia oporowe (wielokrotne podnoszenie lekkich ciężarków - jeśli nie były wykonywane wcześniej).
Zalecane: spacery, pływanie, aqua aerobik, wybrane ćwiczenia jogi i fitnessu, jogging, jazda na rowerze.
PODSUMOWANIE
- Pamiętaj, aktywność fizyczną zaleca się wyłącznie zdrowym kobietom w ciąży o prawidłowym przebiegu.
- Zawsze skonsultuj się z lekarzem, niezależnie od tego czy wcześniej uprawiałaś sport.
- Jeśli przed ciążą Twój tryb życia był siedzący stopniowo zwiększaj intensywność i czas trwania ćwiczeń.
- Jeśli przed ciążą byłaś aktywna fizycznie nie musisz bardzo ograniczać intensywności treningu, jednak zawsze zapytaj wcześniej lekarza czy dana aktywność jest dla Ciebie dozwolona w ciąży.
- W okresie poporodowym, w czasie karmienia piersią kontynuuj aktywność na takim poziomie jak w okresie ciąży lub jeśli prowadziłaś siedzący tryb życia zacznij stopniowo.
- Czas trwania treningu nie powinien przekraczać jednorazowo 45 minut, a optymalnie powinien trwać 30 minut. Powinny to być ćwiczenia o umiarkowanej intensywności (do lekkiej zadyszki).
- Możesz spacerować, pływać, ćwiczyć w wodzie, uprawiać jogę, chodzić na fitness, biegać czy jeździć na rowerze.
- Unikaj ćwiczeń siłowych oraz sportów gdzie możesz być narażona na urazy i upadki.
BIBLIOGRAFIA:
- 2008 Physical Activity Guidelines for Americans: s41. LINK
- Szostak-Węgierek D, Cichocka A. Żywienie kobiet w ciąży. PZWL. Warszawa 2005: 60.
- Świątkowska D. Poradnik żywienia kobiet w ciąży. Instytut Matki i Dziecka. Warszawa: 95-96.
- Birch K, MacLaren D, George K. Fizjologia sportu. Krótkie wykłady. PWN. Warszawa 2008: 243-244.
- Fotografia - pixabay.com/TC-TORRES
Brak komentarzy