Czy dieta zawsze musi wiązać się z masą wyrzeczeń i frustracją? Czy zdrowe odżywianie musi być nudne, a potrawy niesmaczne i skomplikowane? Chcę Ci zaproponować racjonalne podejście do diety. Moje podejście. Trochę inne od tego, promowanego w mediach. Chciałabym Ci pokazać, że:

Dieta może być przyjemna! Powiem więcej, musi taka być, bo będzie wtedy rozwiązaniem długoterminowym. A to pozwoli na utrzymanie wypracowanych efektów.

Trwała zmiana nawyków żywieniowych jest kluczem do sukcesu. Pisząc czy mówiąc o diecie, zawsze mam na myśli zdrowy sposób odżywiania bez terminu ważności. Nie okres od do. Nie można oczekiwać, że wracając do starych nawyków problem nie wróci. To jest myślenie życzeniowe.

Indywidualne podejście jest ważne - czyli to co pomaga Tobie, nie musi być koniecznie dobre dla drugiej osoby. I odwrotnie, to co szkodzi innemu, nie musi być szkodliwe dla Ciebie. Różnimy się nie tylko płcią, wiekiem, wzrostem i wagą. Każdy z nas ma inny poziom aktywności, plan dnia, problemy zdrowotne, obciążenia genetyczne. Dodatkowo różnią nas przyzwyczajenia, nawyki żywieniowe na starcie oraz cele i oczekiwania. Dlatego nie ma diety, która będzie uniwersalna i dobra dla każdej osoby.

Można gotować prosto i szybko, a przy tym zdrowo i smacznie. Moim zdaniem, życie dobrze jest sobie ułatwiać. Nie trzeba jeść super skomplikowanych potraw z wymyślnych produktów. Nie trzeba robić samodzielnie chleba, wędliny, majonezu. Nie trzeba kupować tylko produktów eko, bio i jeść super food. Można normalnie.

Produkty nie dzielą się na złe i dobre, niezdrowe i zdrowe. Taki podział prowadzi często do zbyt daleko idących uproszczeń i niepotrzebnie szufladkuje pewne produkty. Dobrym przykładem są banany, których często zabrania się na diecie odchudzające, a poleca dla osób, które chcą przytyć. Bezsensu!

Ograniczenie mięsa nie musi wiązać się utratą przyjemności z jedzenia i jedzeniem trawy. Nie jestem weganką, nie jestem nawet wegetarianką. Ograniczam mięso i pokażę Ci smaczne, szybkie pomysły na posiłki bez mięsa.

Znajomość psychologicznych aspektów procesu zmiany nawyków może pomóc Ci osiągnąć efekty i je utrzymać.  Dlatego w swojej pracy używam psychodietetyki, aby lepiej pomagać swoim podopiecznym. Będę ją przemycać również tutaj.

Metoda małych kroków ma sens. Totalnie różni się od podejścia wszystko albo nic, które charakteryzuje większość osób np. odchudzających się. Często narzucanie sobie 100% powoduje, że długo nie wytrzymujemy na pełnych obrotach. Metoda małych kroków wprowadza trochę luzu, bo pozwala być Ci nieidealnych w drodze do celu. Bo każda mała zmiana pociąga kolejne, a małe zmiany jest nam łatwiej wprowadzić i utrzymać. Nie musi być idealnie, ważne żeby z tygodnia na tydzień było lepiej.

Świadomość żywieniowa to jedna z podstaw jeśli chcemy zdrowo się odżywiać. Warto wiedzieć, jakie korzyści da zjedzenie lub ograniczenie  jakiegoś produktu. W ten sposób możemy dokonać świadomego wyboru. Chciałabym Ci pomóc budować tą świadomość poprzez moje artykuły i infografiki, które tworzę w oparciu o literaturę naukową, a nie wymysły z internetów.

W kolejnych postach z tej serii będę rozwijać poszczególne aspekty. Napisz, co o tym sądzisz? Zgadzasz się ze mną, czy masz inne zdanie?

Brak komentarzy