Mleko krowie (2% tł.) w takiej samej porcji (250 g) dostarcza około 50 kcal więcej niż napój kokosowy. Jeśli się odchudzasz, napój może pozwolić Ci na zaoszczędzenie cennych kalorii w ciągu dnia (w połączeniu z innymi zmianami w diecie).

Zawartość białka w napojach kokosowych może różnić się w zależności od producenta. Jednak są to zawsze ilości znikome (średnio 0,1-0,2 g/100 g). Z kolei mleko krowie dostarcza 8,5 g białka w porcji, co jest również korzystne np. podczas procesu odchudzania czy budowania masy mięśniowej. Mleko kokosowe może być lepszym wyborem, jeśli z jakichś powodów musisz ograniczać spożycie białka.

Oba mleka nie różnią się pod względem zawartości tłuszczów. Różnice widać dopiero w proporcji kwasów tłuszczowych. I to w mleku kokosowym znajdziesz więcej nasyconych kwasów tłuszczowych. Dokładnie 1,3 g więcej. Mogłoby się wydawać, że nie jest to dużo, ale przykładowo, spożywając 1800 kcal, limit na te kwasy tłuszczowe wynosi tylko 20 g dziennie - łatwo go przekroczyć. Jeśli ograniczasz produkty zwierzęce, to rzeczywiście nie będzie to stanowić problemu. Jednak jeśli w Twojej codziennej diecie znajduje się sporo takich produktów, to możesz zastanowić się, czy całkowita zamiana mleka krowiego na kokosowe to dobry pomysł. Ale też nie twierdzę, że w takich przypadkach nie można go pić wcale.

Napój kokosowy nie zawiera cholesterolu, w przeciwieństwie do mleka krowiego (20 mg w porcji), co jest plusem.

Mleko krowie jest źródłem wapnia (300 mg w porcji 250 g). Mleko kokosowe naturalnie nie jest dobrym źródłem tego składnika - dlatego musi zostać nim wzbogacone. Nie każde mleko kokosowe jest fortyfikowane. Sprawdzaj skład zanim zdecydujesz się na zakup.

Infografika nie ma na celu dzielenia produktów na dobre i złe. Zwraca jedynie uwagę na pewne fakty, z których warto zdawać sobie sprawę, podczas dokonywania codziennych wyborów, w zgodzie z własnymi celami.

Brak komentarzy