Spożywanie mleka roślinnego nie jest już tylko domeną osób na dietach wegańskich i alergików. Coraz więcej osób wybiera je, choćby ze względów smakowych. Chociaż opinie odnośnie smaku mogą być akurat bardzo skrajne.

Najbardziej kaloryczne spośród porównywanych przeze mnie mlek, jest mleko krowie (2% tł.). Najmniej - mleko migdałowe. Chociaż różnica między nimi nie jest duża – 50 kcal. Mleka krowie zawierające 1,5% i 0,5% tłuszczów, dostarczają odpowiednio 117 i 97 kcal, w 250 g produktu.

Większe różnice widać dopiero po przyjrzeniu się ilości makroskładników:
  • BIAŁKO. Może Cię to zaskoczyć, ale największą zawartość ma mleko sojowe. Zaraz po nim jest mleko krowie 2%. Najmniej białka znajdziesz w mleku ryżowym i kokosowym.
  • TŁUSZCZE. Najwięcej jest ich w mleku migdałowym. Niedużo mniej tłuszczów ma mleko krowie 2% i kokosowe. Natomiast najmniejszą zawartością charakteryzuje się mleko ryżowe.
  • WĘGLOWODANY. Mleko ryżowe ma ich największej. Sporą ilość znajdziesz też w mleku owsianym. Z kolei mleko migdałowe dostarcza ich stosunkowo niewiele.
  • NASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE. Ich źródłem jest mleko krowie i kokosowe. Pozostałe mleka go nie zawierają. Mleko krowie jest dodatkowo źródłem cholesterolu. Ilość obu składników powinniśmy ograniczać, szczególnie jeśli występują np. choroby serca, miażdżyca, podwyższone stężeniu cholesterolu we krwi, cukrzyca.

Pamiętaj żeby mleko roślinne było dobrym zamiennikiem mleka krowiego, powinno być wzbogacone w wapń, którego naturalnie nie zawiera – sprawdzaj etykiety. Mleka roślinne przygotowywane w domu nie są źródłem wapnia.

Infografika nie ma na celu dzielenia produktów na dobre i złe. Zwraca jedynie uwagę na pewne fakty, z których warto zdawać sobie sprawę, podczas dokonywania codziennych wyborów, w zgodzie z własnymi celami zdrowotnymi i wagowymi.

A Ty, które mleko pijesz na co dzień? Daj znać w komentarzu!

Brak komentarzy